Skip to content

14 Mercury AveSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 30, 1993

Property Information

Block82.80
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIGHTON
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
21%
Improvement Value:$212,600
79%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950+2.9%
2024$9,671+4.7%
2023$9,235+1.5%
2022$9,095+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2336, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$69,365
DeedBook 1500, Page 388