Skip to content

28 S Mars DrSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2019

Property Information

Block82.81
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionSEQUOIA
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,829
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
29%
Improvement Value:$143,100
71%
Total Assessment$201,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,457+2.9%
2024$7,248+4.7%
2023$6,921+1.5%
2022$6,816+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 2560, Page 249

Property Sale

Sale
$126,750
DeedBook 1777, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1985