Skip to content

67 Borrelly BlvdSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block82.84
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionWEYMOUTH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
31%
Improvement Value:$126,300
69%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+2.9%
2024$6,579+7.7%
2023$6,107+1.5%
2022$6,015+15.2%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000
Sq Ft1,050DeedBook 6449, Page 312Recorded4/5/2021

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 5678, Page 86Recorded6/26/2017

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 5530, Page 13Recorded9/13/2016

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3916, Page 115

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 3005, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$66,577
DeedBook 1519, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1985