Skip to content

12 Pegasus WaySewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$128,500
Last Sale Date
Nov 29, 1994

Property Information

Block82.85
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionSEQUOIA
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
26%
Improvement Value:$159,700
74%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+2.9%
2024$7,751+4.7%
2023$7,402+1.5%
2022$7,289+5.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$128,500
DeedBook 2488, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$126,500
DeedBook 1972, Page 162

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1556, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1985