Skip to content

19 S Mars DrSewell, NJ 08080

Built 1983

Owner
---
Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jan 7, 2026

Property Information

Block82.85
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,276
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,200
24%
Improvement Value:$185,400
76%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,974+5.9%
2024$8,471+4.9%
2023$8,078+1.6%
2022$7,952+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,276DeedBook 7299, Page 198Recorded2/3/2026

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,276DeedBook 6828, Page 25Recorded3/21/2023

Property Sale

Sale
$88,100
DeedBook 1477, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1983