Skip to content

17 S Mars DrSewell, NJ 08080

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2011

Property Information

Block82.85
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionSEQUOIA
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
22%
Improvement Value:$201,900
78%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,569+2.9%
2024$9,300+4.7%
2023$8,881+1.5%
2022$8,747+10.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$202,000
DeedBook 3494, Page 340

Property Sale

SaleMulti
$83,500
DeedBook 1476, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1983