Skip to content

11 S Mars DrSewell, NJ 08080

Built 1983

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block82.85
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionSEQUOIA
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,277
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
22%
Improvement Value:$199,000
78%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,447+2.9%
2024$9,182+5.7%
2023$8,685+1.5%
2022$8,554+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft2,277DeedBook 6553, Page 198Recorded9/28/2021

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft2,221DeedBook 5613, Page 243Recorded3/2/2017

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 1619, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1983