Skip to content

4 Menkar AveSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$234,900
Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block82.86
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionHOLLY
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,037
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
25%
Improvement Value:$174,300
75%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,593+2.9%
2024$8,351+4.7%
2023$7,975+1.5%
2022$7,854+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$234,900

From:

To:

Sq Ft2,037DeedBook 5508, Page 215Recorded8/3/2016

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 2488, Page 164

Property Sale

SaleMulti
$87,767
DeedBook 1537, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1986