Skip to content

12 Menkar AveSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$72,900
Last Sale Date
Dec 20, 1985

Property Information

Block82.86
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
18%
Improvement Value:$247,900
82%
Total Assessment$304,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,249+2.9%
2024$10,932+4.7%
2023$10,440+1.5%
2022$10,282+4.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$72,900
DeedBook 1536, Page 1102

Property Built

Built

Year Built: 1985