Skip to content

22 Menkar AveSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Dec 29, 1988

Property Information

Block82.86
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIGHTON
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
28%
Improvement Value:$152,800
72%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,849+2.9%
2024$7,629+4.7%
2023$7,285+1.5%
2022$7,174+5.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 1823, Page 14

Property Sale

Sale
$78,388
DeedBook 1537, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1985