Skip to content

58 Borrelly BlvdSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block82.86
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTERFIELD II
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,584
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
29%
Improvement Value:$142,200
71%
Total Assessment$201,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,457+2.9%
2024$7,248+4.7%
2023$6,921+1.5%
2022$6,816+8.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 5661, Page 48Recorded5/30/2017

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2027, Page 336

Property Sale

Sale
$76,290
DeedBook 1524, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1985