Skip to content

19 Pegasus WaySewell, NJ 08080

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block82.86
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionWELLINGTON
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,166
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
23%
Improvement Value:$198,100
77%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,569+2.9%
2024$9,300+4.7%
2023$8,881+1.5%
2022$8,747+6.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,166DeedBook 7175, Page 262Recorded5/16/2025

Property Sale

SaleMulti
$119,500
DeedBook 1628, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1985