Skip to content

17 Pegasus WaySewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$94,350
Last Sale Date
Feb 8, 1985

Property Information

Block82.86
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,100
20%
Improvement Value:$243,500
80%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,230+2.9%
2024$10,914+4.7%
2023$10,423+1.5%
2022$10,265+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$94,350
DeedBook 1509, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1985