Skip to content

1 Crater CtSewell, NJ 08080

Built 1983
Other Exempt

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Oct 31, 1997

Property Information

Block82.88
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,326
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
23%
Improvement Value:$196,400
77%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$6,261+7.8%
2009$5,805+4.9%
2008$5,534+4.8%
2007$5,280+6.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 2820, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1983