Skip to content

4 S Mars CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2016

Property Information

Block82.88
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionWELLINGTON
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,082
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
25%
Improvement Value:$177,800
75%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,715+2.9%
2024$8,470+4.7%
2023$8,088+1.5%
2022$7,966+7.2%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$184,900
DeedBook 3436, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3319, Page 224

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 2428, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 2135, Page 224

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 1767, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1985