Skip to content

17 Borrelly BlvdSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Apr 27, 2016

Property Information

Block82.88
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionHOLLY
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,037
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,300
25%
Improvement Value:$177,500
75%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,759+2.9%
2024$8,513+4.7%
2023$8,129+1.5%
2022$8,006+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft2,037DeedBook 5460, Page 324Recorded5/2/2016

Property Sale

Sale
$246,500
DeedBook 4412, Page 247

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3616, Page 26

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 3469, Page 63

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2414, Page 119

Property Sale

Sale
$85,125
DeedBook 1544, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1986