Skip to content

23 Borrelly BlvdSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block82.88
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,206
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
22%
Improvement Value:$197,800
78%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,381+2.9%
2024$9,117+4.7%
2023$8,706+1.5%
2022$8,574+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,206DeedBook 5681, Page 122Recorded7/3/2017

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft2,206DeedBook 5379, Page 167Recorded10/7/2015

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1957, Page 311

Property Sale

Sale
$93,800
DeedBook 1563, Page 1042

Property Built

Built

Year Built: 1986