Skip to content

31 Borrelly BlvdSewell, NJ 08080

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
May 14, 2025

Property Information

Block82.88
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1215

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIARWOOD
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,998
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,100
25%
Improvement Value:$185,100
75%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,107+2.9%
2024$8,851+4.7%
2023$8,452+1.5%
2022$8,324+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,998DeedBook 7175, Page 153Recorded5/15/2025

Property Sale

SaleMulti
$124,990
DeedBook 2389, Page 299

Property Sale

SaleMulti
$118,500
DeedBook 1901, Page 241

Property Sale

Sale
$115,800
DeedBook 1771, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1986