Skip to content

4 Crater DrSewell, NJ 08080

Built 1982

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block82.89
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,264
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
22%
Improvement Value:$203,900
78%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,691+2.9%
2024$9,419+4.7%
2023$8,994+1.5%
2022$8,858+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,264DeedBook 6525, Page 216Recorded8/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 4399, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

SaleMulti
$73,400
DeedBook 1430, Page 1150