Skip to content

8 Crater DrSewell, NJ 08080

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2012

Property Information

Block82.89
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
22%
Improvement Value:$216,300
78%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,280+2.9%
2024$9,991+4.7%
2023$9,540+1.5%
2022$9,396+6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 3197, Page 301

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2917, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1982