Skip to content

13 Pluto DrSewell, NJ 08080

Built 1981

Last Sale Price
$86,570
Last Sale Date
Mar 30, 1984

Property Information

Block82.90
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
21%
Improvement Value:$232,800
79%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,879+2.9%
2024$10,573+4.7%
2023$10,096+1.5%
2022$9,944+5.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$86,570
DeedBook 1487, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1981