Skip to content

11 Pluto DrSewell, NJ 08080

Built 1981
Other Exempt

Last Sale Price
$82,600
Last Sale Date
Jul 30, 1982

Property Information

Block82.90
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
25%
Improvement Value:$178,600
75%
Total Assessment$236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,506+3.0%
2024$8,259+4.9%
2023$7,876+1.6%
2022$7,753+6.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$82,600
DeedBook 1452, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1981