Skip to content

11 Nova CtSewell, NJ 08080

Built 1983

Last Sale Price
$84,500
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block82.92
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionSTENTON
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,110
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
30%
Improvement Value:$69,100
70%
Total Assessment$98,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,651+2.9%
2024$3,548+4.7%
2023$3,388+1.5%
2022$3,337-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$84,500
Sq Ft1,110DeedBook 6136, Page 56Recorded8/6/2019

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3723, Page 104

Property Sale

SaleMulti
$68,850
DeedBook 3664, Page 41

Property Sale

SaleMulti
$71,400
DeedBook 3110, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 2456, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$72,500
DeedBook 2080, Page 307

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1627, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1983