Skip to content

24 Phoenix CtSewell, NJ 08080

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2017

Property Information

Block82.92
Lot47
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionCOURTYARD A
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,528
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
25%
Improvement Value:$88,600
75%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,380+2.9%
2024$4,256+4.7%
2023$4,065+1.5%
2022$4,003-2.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4811, Page 67

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 4220, Page 155

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 3890, Page 205

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 3298, Page 289

Property Sale

SaleMulti
$77,500
DeedBook 2480, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 1770, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1982