Skip to content

30 Phoenix CtSewell, NJ 08080

Built 1983

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block82.92
Lot50
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionCOURTYARD B
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,264
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
26%
Improvement Value:$84,600
74%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,254+2.9%
2024$4,134+4.7%
2023$3,948+1.5%
2022$3,888-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,264DeedBook 6557, Page 107Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$129,900

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 6095, Page 40Recorded6/3/2019

Property Sale

Sale
$81,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 5661, Page 68Recorded5/30/2017

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4521, Page 281

Property Sale

SaleMulti
$67,900
DeedBook 1636, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1983