Skip to content

396 Aldeberan DrSewell, NJ 08080

Built 1983

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Mar 4, 2020

Property Information

Block82.92
Lot82
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionTWIN RANCH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage967
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
30%
Improvement Value:$69,400
70%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,684+2.9%
2024$3,581+4.7%
2023$3,419+1.5%
2022$3,367+10.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$108,000
Sq Ft967DeedBook 6262, Page 118Recorded3/27/2020

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 1482, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1983