Skip to content

17 Galaxy CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block82.94
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionTWIN RANCH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage967
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
27%
Improvement Value:$80,900
73%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,098+2.9%
2024$3,983+4.7%
2023$3,804+1.5%
2022$3,746+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$2,500
DeedBook 2878, Page 255

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 1927, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1985