Skip to content

6 Galaxy CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 16, 2005

Property Information

Block82.94
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionCOURTYARD A
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
25%
Improvement Value:$89,200
75%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,406+2.9%
2024$4,282+4.7%
2023$4,089+1.5%
2022$4,027-0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4052, Page 48

Property Sale

SaleMulti
$91,900
DeedBook 3405, Page 68

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 2242, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$59,065
DeedBook 1505, Page 173