Skip to content

13 Libra LnSewell, NJ 08080

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block82.94
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionSTENTON
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,110
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
30%
Improvement Value:$68,800
70%
Total Assessment$98,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,644+2.9%
2024$3,541+4.7%
2023$3,382+1.5%
2022$3,330-4.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 3252, Page 95

Property Sale

SaleMulti
$69,890
DeedBook 2908, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 2244, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1982