Skip to content

447 Aldeberan DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block82.94
Lot74
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionMAPLE I
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
24%
Improvement Value:$94,400
76%
Total Assessment$124,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,613+2.9%
2024$4,483+4.7%
2023$4,281+1.5%
2022$4,216-3.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 6018, Page 132Recorded1/16/2019

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4600, Page 208

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 3851, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 2352, Page 67

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 1868, Page 348

Property Sale

Sale
$62,900
DeedBook 1653, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1987