Skip to content

420 Aldeberan DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Aug 8, 2014

Property Information

Block82.95
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionMAPLE II
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
27%
Improvement Value:$81,600
73%
Total Assessment$111,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,135+2.9%
2024$4,019+4.7%
2023$3,838+1.5%
2022$3,780-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 5225, Page 131Recorded8/21/2014

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 3540, Page 132

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2593, Page 69

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 1855, Page 18

Property Sale

Sale
$71,275
DeedBook 1687, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1987