Skip to content

422 Aldeberan DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block82.95
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionMAPLE I
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
23%
Improvement Value:$100,700
77%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,838+2.9%
2024$4,702+4.7%
2023$4,490+1.5%
2022$4,422-5.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 3744, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3126, Page 128

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2437, Page 61

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 1934, Page 317

Property Sale

Sale
$75,900
DeedBook 1672, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1987