Skip to content

12 Ark CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block82.95
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionMAPLE II
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
27%
Improvement Value:$85,700
73%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,328+2.9%
2024$4,206+4.7%
2023$4,017+1.5%
2022$3,956-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
Sq Ft1,272DeedBook 6190, Page 196Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1731, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1988