Skip to content

49 Sirius CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 13, 2017

Property Information

Block82.95
Lot44
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionMATTHEW
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,526
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
25%
Improvement Value:$89,800
75%
Total Assessment$119,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,431+2.9%
2024$4,307+4.7%
2023$4,113+1.5%
2022$4,050-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 5649, Page 328Recorded5/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$123,900
DeedBook 3831, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$83,179
DeedBook 3642, Page 41

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2118, Page 296

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 1960, Page 24

Property Sale

Sale
$53,350
DeedBook 1533, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1985