Skip to content

25 Sirius CtSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block82.95
Lot68
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionSANDY HILL TWIN
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,938
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
17%
Improvement Value:$145,600
83%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525+2.9%
2024$6,342+4.7%
2023$6,056+1.5%
2022$5,964-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,938DeedBook 6750, Page 154Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4281, Page 338

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 3358, Page 244

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 1597, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1987