Skip to content

7 Garlet CtSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block82.96
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1214

Building Details

Building Class17
DescriptionWINTHROP
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,894
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
20%
Improvement Value:$307,100
80%
Total Assessment$383,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,197+2.9%
2024$13,798+4.7%
2023$13,176+1.5%
2022$12,976+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

Sq Ft2,894DeedBook 5957, Page 209Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale
$385,970

From:

To:

Sq Ft2,894DeedBook 5442, Page 155Recorded3/17/2016

Property Sale

SaleMulti
$223,900
DeedBook 2942, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$720,000
DeedBook 2367, Page 260