Skip to content

8 Foxtail CtSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$261,100
Last Sale Date
Oct 29, 1998

Property Information

Block82.96
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1214

Building Details

Building Class17
DescriptionCROFTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,189
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
22%
Improvement Value:$304,600
78%
Total Assessment$388,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,124+2.9%
2024$13,720+2.8%
2023$13,341+1.5%
2022$13,139-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$261,100
DeedBook 2932, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1998