Skip to content

25 Foxtail CtSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2013

Property Information

Block82.96
Lot43
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1214

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM 2S
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,985
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
19%
Improvement Value:$417,400
81%
Total Assessment$512,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,965+2.9%
2024$18,432+4.7%
2023$17,601+1.5%
2022$17,334-3.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3069, Page 285