Skip to content

9 Quail Hollow DrSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$355,750
Last Sale Date
Aug 5, 2014

Property Information

Block82.97
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1214

Building Details

Building Class17
DescriptionLOXLEY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,064
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
21%
Improvement Value:$284,900
79%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,364+2.9%
2024$12,989+4.7%
2023$12,403+1.5%
2022$12,216-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,750

From:

To:

Sq Ft3,064DeedBook 5221, Page 263Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$228,500
DeedBook 2677, Page 196

Property Sale

SaleMulti
$222,900
DeedBook 2474, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1994