Skip to content

19 Persimmon DrSewell, NJ 08080

Built 1996

Last Sale Price
$435,500
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block82.98
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1214

Building Details

Building Class17
DescriptionBARCLAY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,519
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
23%
Improvement Value:$258,700
77%
Total Assessment$336,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,429+2.9%
2024$12,079+4.7%
2023$11,535+1.5%
2022$11,360-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$435,500
Sq Ft2,519DeedBook 6452, Page 167Recorded4/7/2021

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 2970, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1996