Skip to content

91 Quail Hollow DrSewell, NJ 08080

Built 1997

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block82.98
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1214

Building Details

Building Class17
DescriptionBARCLAY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,863
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
21%
Improvement Value:$288,300
79%
Total Assessment$362,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,420+8.5%
2024$12,370+4.7%
2023$11,813-0.7%
2022$11,898-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,863DeedBook 6306, Page 183Recorded7/13/2020

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 4278, Page 188

Property Sale

SaleMulti
$194,837
DeedBook 2789, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1997