Skip to content

61 Quail Hollow DrSewell, NJ 08080

Built 1997

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block82.99
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1214

Building Details

Building Class17
DescriptionWINTHROP
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,950
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
20%
Improvement Value:$296,100
80%
Total Assessment$372,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,764+2.9%
2024$13,377+4.7%
2023$12,774+2.0%
2022$12,527-4.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$405,000
DeedBook 3838, Page 185

Property Sale

SaleMulti
$218,200
DeedBook 2762, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1997