Skip to content

27 Quail Hollow DrSewell, NJ 08080

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block82.99
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1214

Building Details

Building Class17
DescriptionCROFTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,862
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
20%
Improvement Value:$320,000
80%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,796+2.9%
2024$14,380+4.7%
2023$13,732+6.7%
2022$12,868-2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$388,000
Sq Ft2,862DeedBook 6164, Page 110Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 3809, Page 208

Property Sale

SaleMulti
$398,000
DeedBook 3511, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$246,400
DeedBook 2789, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1997