Skip to content

14 Persimmon DrSewell, NJ 08080

Built 1995

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block82.99
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1214

Building Details

Building Class17
DescriptionRIDER
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,544
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
19%
Improvement Value:$317,900
81%
Total Assessment$391,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,496+2.9%
2024$14,089+7.0%
2023$13,166+1.5%
2022$12,966-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 4962, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$241,575
DeedBook 2566, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1995