Skip to content

4 Cresthaven CtSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block82
Lot13.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1211

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,052
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,100
24%
Improvement Value:$222,900
76%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,912+2.9%
2024$10,605+11.5%
2023$9,509+1.5%
2022$9,365-2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$342,000
Sq Ft2,052DeedBook 6402, Page 297Recorded1/12/2021

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3522, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1984