Skip to content

4 Grove StSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$469,900
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block83.01
Lot13.05
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,504
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
22%
Improvement Value:$196,100
78%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,756+2.9%
2024$8,509+4.7%
2023$8,126+1.5%
2022$8,003-1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$469,900
Sq Ft2,504DeedBook 6932, Page 271Recorded11/6/2023

Property Sale

Sale
$264,000
Sq Ft2,504DeedBook 6778, Page 176Recorded11/21/2022

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 2654, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook 1329, Page 849