Skip to content

13 Halo AveSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Nov 30, 2007

Property Information

Block83.03
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
DescriptionASTRO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
28%
Improvement Value:$146,000
72%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,465+2.9%
2024$7,255+4.7%
2023$6,928+1.5%
2022$6,823+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 4476, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 2179, Page 342

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1691, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1979