Skip to content

5 Halo AveSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$112,900
Last Sale Date
Mar 11, 1987

Property Information

Block83.03
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
22%
Improvement Value:$192,400
78%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,181+2.9%
2024$8,923+4.7%
2023$8,521+1.5%
2022$8,392+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$112,900
DeedBook 1591, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1979