Skip to content

10 Palomar RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Jul 14, 2016

Property Information

Block83.03
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,895
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
27%
Improvement Value:$142,000
73%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,213+2.9%
2024$7,010+4.7%
2023$6,694+1.5%
2022$6,593+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft1,895DeedBook 5499, Page 231Recorded7/15/2016

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 1550, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1979