Skip to content

12 Palomar RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 1997

Property Information

Block83.03
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
27%
Improvement Value:$143,200
73%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,257+2.9%
2024$7,053+4.7%
2023$6,736+1.5%
2022$6,634+7.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 1369, Page 501